Azot Gazı

oksijen+tupu+hydrojen+argon+nitrogen+carbon+dioxide

Lider Tıbbi ve Medikal Gazlar

Laboratuvar kullanımları için yüksek saflık Azot gazları mevcuttur.

Argon, periyodik tablonun 8A grubunda yer alan element. Simgesi Ar dir. Renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Soy gazlardandır. 8. grup elementlerinde 3. sıradadır. Sanayide gazla doldurulan elektrik lambalarında yaygın olarak kullanılır. Proton sayısı 18'dir. Dünya atmosferinde % 1'den az oranda bulunmakta ve böylece en yaygın soy gaz olmaktadır. En dış elektron kabuğu dolu olup diğer kimyasal elementlerle bağ yapmaya karşı dirençlidir. Termodinamik denge noktası (triple point) sabit sıcaklığı 83.8058 K olarak 1990 yılında Uluslararası Sıcaklık Ölçümü (ITS) ile tanımlanmıştır. Oksijen gazının sudaki çözünürlüğü ile aynı çözünürlüğe sahiptir ve bu da nitrojen gazının sudaki çözünürlüğünden 2,5 kat daha fazladır. Yüksek kararlılığı olan kimyasal element renksiz, kokusuz, tatsız ve toksit değildir hem sıvı hem gaz fazı için.

Hava gıda ürünlerinin oksidatif bozulmasına, gıda ürünlerinde bakteri ve küf üremesine neden olur. Modifiye Atmosfer Paketleme ( MAP ), gıda ürünlerinin koruyucu gaz veya gaz karışımlarından oluşan atmosfer içinde paketlenmesidir. Gazlar gıda ürününde oksidatif bozulmayı, bakteri ve küf üremesini geciktirerek, ürünün raf ömrünü uzatır, güvenli ve kaliteli olmasını sağlar.

MAP avantajları :
1 – Gıda ürünleri için daha uzun ( Havaya kıyasla 2-5 kat fazla ) raf ömrü sağlar.
2 – Gıda ürünlerinde daha az koruyucu katkı maddeleri kullanımı gerektirir.
3 – Tüketiciye hazır dilimlenmiş ürün sunma imkanı sağlar.

Azot Gazı

SEMBOL : N
MOLEKÜL AĞIRLIĞI : 14 gr / mol
KAYNAMA NOKTASI :-196C

Dünya atmosferinin % 78’ ini oluşturur. Renksiz, kokusuz, tatsız ve toksik olmayan azot yanıcı değildir. İnört özelliği nedeniyle bir çok uygulamada kullanılır. Yüksek sıcaklıklarda ve basınçlarda bazı reaktif metallerle, ayrıca oksijen ve hidrojen gazları ile bileşir.

Azot Gazının Kullanım Alanları

 • Kimyasal üretimi ve kimyasalların korunması, inört atmosfer oluşturmak için
 • Gıdaların paketlenmesi, inört ( koruyucu atmosfer ) oluşturmak için. Daha fazla bilgi için Gıda Gazları.
 • Elektronik üretimi, inört atmosfer oluşturmak için
 • Metal üretimi ve ısıl işlem, inört atmosfer oluşturmak için. Daha fazla bilgi için Isıl İşlem Gazları.
 • Sağlık hizmetleri, biyolojik örneklerin dondurulması

 

 • 5lt

 • 10lt

 • 40lt

 • 50lt tüp hacimlerinde mevcuttur.

[njwa_button id=”516″]

MAP gazları :
(E290) Karbon dioksit, bakteri ve küf üremesini yavaşlatır, buna mukabil gıda ürünü içinde ( özellikle yağda ) çözünür.
(E941) Azot, inört bir gazdır, ortam havasını uzaklaştırmak için ve dolgu gazı olarak kullanılır.
(E948) Oksijen, yağları okside eder, aerobik bakteri ve küflerin gelişmesini teşvik eder buna mukabil kırmızı ette renk değişimini ( kararma ) ve aneorobik bakterilerin gelişimini yavaşlatır.

MAP’ ın esas amacı gıda ürününün ambalajı içinde oksijensiz, buna mukabil bakteri ve küf üremesini yavaşlatan karbon dioksitli bir atmosfer oluşturmaktır. Bu nedenle, MAP’ da kullanılan koruyucu gazlar genellikle azot ve karbon dioksit gazlarının karışımından oluşurlar.

Her gıda ürünü için ayrı gaz kompozisyonu vardır. Gazlar önceden karıştırılmış olarak çelik tüpler içinde gıda paketleme makinasına verilir veya gıda paketleme makinası gazları ayrı çelik tüplerden alarak karıştırır. Veya gıda üretimi yapılan mahalde bulunan tanklar içinde depolanmış sıvılaştırılmış gazlardan koruyucu gıda gazları hazırlanır.

  Bu gönderiyi paylaş

  ×

  Merhaba!

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?

  × Sipariş