Azot Protoksit Gazı

azot-protoksit-gazi

Lider Tıbbi ve Medikal Gazlar

Azot Protoksit Gazı Nedir?

Nitröz oksit, N2O formülüne sahip, diazot monoksit ve azot protoksit de denen, anestezide kullanılan bir gazdır. "Güldürücü gaz" olarak da bilinmektedir. Oda sıcaklığında renksiz, yanıcı olmayan bir gaz olmakla beraber yüksek sıcaklıklara çıkarıldığında moleküler oksijene benzer bir şekilde güçlü bir oksidan haline gelir. Suda çözünebilmektedir.

Anestetik ve ağrı kesme özellikleri sebebiyle dişçilik ve cerrahi operasyonlar gibi medikal alanda önemli bir yere sahiptir. Halk arasındaki ismi olan "Güldürücü gaz" ismi Humphry Davy tarafından, solunmasıyla birlikte öfori etkisi etmesiyle bulundu. Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Listesi'nde sağlık kuruluşlarında en güvenli ve efektif ilaçlar arasında yer almaktadır. Ayrıca roket itici yakıtlarında oksidan olarak ve içten yanmalı motorlarda motorun gücünü artırmada rol oynamaktadır.

Azot Protoksit Gazı

SEMBOL: N2O
MOLEKÜL AĞIRLIĞI : 44 gr / mol
KAYNAMA NOKTASI: – 88,5C

Narkoz gazı olarak da bilinin azot protoksit, oda sıcaklığında renksiz ,yanıcı olmayan  hafif tatlı kokan bir gazdır. Anastetik etkisinden dolayı ameliyatlarda kullanılır. Az miktarda solunduğunda sinir gevşetici ve rahatlatıcı etkisinden dolayı gülme etkisi yaptığından “ gülme gazı ” olarak da tabir edilir. Oksijen gazı gibi yanmayı destekler.

Azot Protoksit Gazının Kullanım Alanları

  • Ameliyatlarda anastetik olarak
  • Yarış otolarında motor gücünü arttırmak için
  • Aerosollerde itici gaz olarak

 

Azot Protoksit Nasıl Üretilir?

Amonyum nitrat hassas ve kontrollü ısıtıldığında azot protoksit ve su buharı olarak ayrışır.

[njwa_button id=”516″]

Bu gönderiyi paylaş

×

Merhaba!

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

× Sipariş